Meta pod presją Komisji Europejskiej: konieczność zgodności z europejskimi normami ochrony konsumenta - 1 2025

Meta pod presją Komisji Europejskiej: konieczność zgodności z europejskimi normami ochrony konsumenta

W kontekście kwestii subskrypcji na platformach społecznościowych, Komisja Europejska inicjuje czwarty front przeciwko Mecie, właścicielowi Facebooka i Instagrama. Te serwisy społecznościowe muszą do pierwszego dnia września odpowiedzieć na wątpliwości zgłoszone przez Sieć Współpracy w Dziedzinie Ochrony Konsumentów (CPC), która reprezentuje unijne instytucje zajmujące się ochroną praw konsumentów. Zgłoszone zastrzeżenia dotyczą warunków korzystania z tych platform, określanych mianem modelu „zapłać lub zaakceptuj”.

Wymaga się również od Mety zaproponowania rozwiązań, które dostosują jej usługi do standardów ochrony najbardziej narażonych uczestników rynku, zgodnie z europejskimi przepisami. Meta zostanie ukarana sankcjami przez organy ochrony konsumenta, jeśli nie podejmie wymaganych działań w odpowiedzi na zgłoszone problemy.

Decyzje CPC przeciwko gigantom technologicznym są koordynowane przez Komisję Europejską, a czoło tego działania prowadzi francuska Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji, Konsumentów i Zwalczania Nadużyć. Proces rozpoczęła skargą do CPC w ubiegłym roku Europejska Organizacja Konsumencka (BEUC), która zyskała poparcie organizacji konsumenckich z 16 krajów, w tym polskiej Fundacji Konsumentów i Federacji Konsumentów.